Pár základních rad, jak na orchideje
Před třemi lety jsem propadla kouzlu orchidejí. Obávala jsem se, že tyto nádherné květiny mají vysoké nároky na pěstování, ale opak je pravdou.
Dnešní vyšlechtěné orchideje jsou typické pokojové květiny a bude se jim dařit tam, kde rostou a kvetou tropické pokojové rostliny (ibišek, vánoční kaktus).
Nejméně náročná na pěstování je Phalaenopsis. Vyhovovat jí bude stanoviště na okenním parapetu s dostatkem světla, v prípadě prudkého sluníčka je nutné zastínění např. žaluziemi. Pěstujeme ji v hrubším kůrovitém substrátu, který příliš nezadržuje vodu a neuhnívají v něm kořeny.Zhruba jednou za 14 dní (pokud je substrát úpně suchý, tak dříve) orchideje ponoříme do nejlépe dešťové, popř. odstáté vody, necháme řádně nasáknout, okapat a vrátíme zpátky na parapet. Při každé třetí zálivce použijeme hnojivo na orchideje. V hodně suché místnosti můžeme pod květináč postavit misku s navlhčeným keramzitem, pozor, květináč nesmí stát přímo ve vodě!
Při správné péči se nám rostlina odmění krásnými květy, které budou zdobit náš byt několik měsíců. Po odkvětu stvol sestřihneme nad třetím článkem, mohou z něj vyrašit nové květy. Pokud stonek uschne a zežloutne, pak jej ustřihneme celý.
Jako všechny pomalu rostoucí rostliny chtějí být i orchideje co nejméně rušeny, přesazujeme je proto jen tehdy, když:
- není pro nové výhony či kořeny v květináči dost místa
- povrch substrátu je mazlavý nebo silně porostlý řasami
- substrát se rozpadl nebo zahnívají kořeny
Ne každý substrát pro orchideje je vhodný, při koupi vybírejte ten s hrubšími kousky kůry, který můžete doplnit o kuličky z polystyrenu nebo keramzit.
Krásné fotky a spousta rad tady: www.orchidea.estranky.cz/
Náhledy fotografií ze složky Moje orchideje